Strona głównaAktualnościAPEL PTI dotyczący wojny Federacji Rosyjskiej z Ukrainą

APEL PTI dotyczący wojny Federacji Rosyjskiej z Ukrainą

-

Mając na uwadze bezprecedensową napaść Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, a także jej potencjalne konsekwencje dla naszego kraju,   Polskie Towarzystwo Informatyczne zwraca się z apelem do wszystkich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, polskich organizacji pozarządowych, przedsiębiorstw rynkowych, władz samorządowych i państwowych w sprawie programów komputerowych (w tym bibliotek wykorzystywanych w tworzeniu oprogramowania open source, zawierających elementy pochodzące z Rosji) , sprzętu elektronicznego wykorzystującego i zawierającego oprogramowanie, oraz wszelkich produktów o podatnościach z obszaru cyberbezpieczeństwa  produkowanych w Rosji.

Jako jedna z największych w Polsce organizacji, która zrzesza profesjonalistów z branży IT i działa na rzecz naszego środowiska cyfrowego zwracamy się z apelem o zaprzestanie kupowania i wykorzystywania programów komputerowych i produktów o których wspominamy w tym Apelu (niezależnie od marki):

  • wyprodukowanych na terenie Federacji Rosyjskiej (etykieta „Made in Russia”) lub zawierających komponenty programistyczne wytworzone przez firmy będące własnością osób z Federacji Rosyjskiej,
  • posiadających kod kreskowy zaczynający się od liczb z zakresu 460-469.

Każdy sprzęt elektroniczny posiadający oprogramowanie może służyć do zbierania wrażliwych danych. Dane związane z naszą komunikacją, nawykami konsumenckimi, lokalizacją, trybem życia mogą posłużyć do planowania wrogich działań, w tym kampanii dezinformacyjnych. Wykorzystywanie oprogramowania pochodzącego od wymienionych dostawców w procesach cyfryzacji firm czy administracji, a nawet dla własnych potrzeb konsumentów, może spowodować niechciane podatności na ataki, łącznie z utratą kontroli nad działaniem systemu i bezpowrotną utratą danych.

Jesteśmy świadkami największej w historii cyberwojny prowadzonej na wielu frontach. Możliwości analityczne poszczególnych Państw i w konsekwencji operacje na bazie gigadanych (big data) stanowią jedną z form przygotowania strategii i wymierzania cyberataków. Ich skutki mogą być dziś niezwykle trudne do przewidzenia.

Tym samym apelujemy o to, aby w celu zapewnienie nam cyfrowego bezpieczeństwa zaniechać wszelkich zakupów oraz użytkowania sprzętu i oprogramowania produkowanego na terenie Federacji Rosyjskiej lub od firm mających trwałe związki z Federacją Rosyjską.

 

Najważniejsze informacje

Informacje z oddziałów