Strona główna70-lecieArchiwalia udostępnione przez Bibliotekę IPI PAN

Archiwalia udostępnione przez Bibliotekę IPI PAN

-

Biblioteka Instytutu Podstaw Informatyki PAN (IPI PAN) przygotowała z okazji 70-lecia polskiej informatyki kolekcję cyfrową prezentującą niektóre z archiwalnych zbiorów tej jednostki. Na stronie http://rbc.ipipan.waw.pl/dlibra/collectiondescription?dirids=11 znaleźć można miedzy innymi dwa periodyki wydawane w latach 60. przez Centrum Obliczeniowe PAN (CO PAN) – poprzednika Instytutu.

W latach 1964-65 ukazały się trzy numery „Computatio” ­– pierwszego w Polsce obcojęzycznego czasopisma informatycznego, wydawanego w języku angielskim i rosyjskim. Tom 1. Zawierał opracowanie Władysława M. Turskiego (późniejszego pierwszego prezesa Polskiego Towarzystwa Informatycznego) pt. „A learning automaton for solving stability problems of differential equations”.

Drugie z czasopism – „Informator o programach dla Maszyn Matematycznych” – ukazywało się od 1965 r. i zawierało stale aktualizowany katalog ówczesnego software’u (wraz z nazwiskami twórców i nazwą hardware’u , na który był on przeznaczony).

W kolekcji znaleźć także można kilka ciekawych zdjęć przedstawiających m.in. EMC „Urał”, kodopis (flexowriter) oraz czytnik dla niewidomych do odczytywania w systemie Braille’a tekstów zakodowanych na taśmie perforowanej.

Nie zabrakło także słynnego referatu prof. Romualda Marczyńskiego, w którym po raz pierwszy jako odpowiednik angielskiego terminu „computer science” zaproponował on polską nazwę „informatyka”. Przypomnijmy, że ten ostatni materiał publikowała także Sekcja Historyczna PTI na stronie HistoriaInformatyki.pl. Zapraszamy także do odwiedzenia tego ostatniego serwisu, który może już pochwalić się znacznymi zbiorami cyfrowymi.

 

Najważniejsze informacje

Informacje z oddziałów