Strona głównaDokumentacja historii informatyki

Historia Informatyki

Jako najstarsze stowarzyszenie branżowe w Polsce czujemy się w obowiązku dokumentować rozwój informatyki w naszym kraju.

Działania w tym zakresie prowadzi Sekcja Historyczna PTI, której szefuje Jerzy S. Nowak. Dzięki jego staraniom powstał osobny serwis publikujący teksty na temat historii polskiej informatyki oraz materiały archiwalne. Zapraszamy do wizyty na stronie: www.HistoriaInformatyki.pl.

Portal historyczny

Serwis HistoriaInformatyki.pl składa się z typowej części „portalowej” oraz z części archiwalnej, która została opracowana na podstawie doświadczeń w pracy z instytucjami zajmującymi się archiwaliami: Instytutem Józefa Piłsudskiego w Ameryce, Archiwum Akt Nowych w Warszawie oraz Muzeum Polskim w Rapperswilu.

W części archiwalnej portalu można znaleźć między innymi akty prawne wydane przez władze w sprawie rozwoju informatyki od lat 60-tych, dokumentację techniczną i handlową polskich komputerów (np. MERA-400 i K-202), a także archiwalne materiały konferencyjne PTI. Jest również indeks osób oraz nazw handlowych sprzętu i oprogramowania. W części portalowej publikowane są współczesne artykuły – np. o prekursorach informatyki i przemysłu komputerowego, czy pierwszych polskich stronach www. Są też dostępne książki z zakresu informatyki, będące darowiznami Autorów dla portalu. Zapraszamy do lektury!

70-lecie polskiej informatyki

Obchody 70-lecia polskiej informatyki przypadały na 2018 r. i były koordynowane przez Polskie Towarzystwo Informatyczne. Jubileusz upamiętnia powołanie 23 grudnia 1948 roku zespołu, którego zadaniem było zbudowanie w naszym kraju maszyny matematycznej – prekursora dzisiejszych komputerów.

Portal obchodów

Na stronie obchodów można znaleźć najważniejsze informacje o historii polskiej informatyki – w tym artykuły publikowane w Biuletynie PTI oraz elektroniczną wersję wystawy  przedstawiającą kamienie milowe rozwoju polskiej informatyki. Obchody składały się z kilkunastu wydarzeń – konferencji, seminariów i spotkań – organizowanych przez biuro Zarządu Głównego PTI, oddziały naszego Towarzystwa, a także partnerów. Zapraszamy: http://70-lat-informatyki.pl/

Prezentacje historyczne

Medale 70-lecia polskiej informatyki

Statuetki 70-lecia polskiej informatyki

Książki z serii Historia polskiej informatyki