Konferencja Problemy Społeczeństwa Informacyjnego 2019

Kolejna edycja konferencji z cyklu Problemy Społeczeństwa Informacyjnego 2019 (PSI) odbędzie się 17 maja na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, w ramach Szczecińskich Dni Informatyki INFOTRENDY. Hasło przewodnie w tym roku to: Społeczeństwo informacyjne w liczbach – czy komputery trafiły tylko „pod strzechy” ?

Wydarzenie organizowane jest jako impreza stowarzyszona obchodów Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego przez: Polskie Towarzystwo Informatyczne, Katedrę Społeczeństwa Informacyjnego Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, Technopark POMERANIA oraz Instytut Otwartego Społeczeństwa.

Celem konferencji jest stworzenie forum do wymiany poglądów na temat aktualnego stopnia rozwoju społeczeństwa informacyjnego.

Nad tym zagadnieniem pochylaliśmy się już wielokrotnie podczas minionych konferencji, analizując stan społeczeństwa informacyjnego w różnych szczegółowych aspektach, np. w obszarze technologii multimedialnych, telepracy, ochrony zdrowia, dydaktyki, rozrywki, e-biznesu, wspomagania osób niepełnosprawnych, funkcjonowania administracji czy miasta…Teraz nadszedł czas na swoistego rodzaju podsumowanie i na całościowe spojrzenie na społeczeństwo informacyjne poprzez liczby, które (podobno?) nie kłamią.

A liczb, zestawień, tabel, mamy całe mnóstwo. Od wielu lat prowadzone są badania i powstają procedury mierzenia stopnia rozwoju społeczeństwa informacyjnego w różnych aspektach. Wyniki są gromadzone przez specjalistyczne firmy i urzędy, z których szczególne miejsce zajmuje Główny Urząd Statystyczny i jego oddział – Urząd Statystyczny w Szczecinie. Imponujące są różnorodne wskaźniki statystyczne, ciekawe badania przekrojowe i stała troska o zwiększanie precyzji badań obrazujących rozwój społeczeństwa informacyjnego.

Mnogość liczb, będących do dyspozycji, zachęca do teoretycznych uogólnień, stawiania śmiałych hipotez i pisania prognostycznych scenariuszy.

Bowiem – „co było i co jest” – obrazują liczby. A „co będzie”? Jak potoczą się losy społeczeństwa informacyjnego? Może w trakcie konferencyjnych rozważań uda nam się uchylić rąbka tajemnicy?

Zapraszamy na stronę konferencji: http://infotrendy.eu/psi2019/o-konferencji/