Konwersatorium o aparatach komórkowych

Fot. Wikipedia; wynik działania automatu komórkowego zbudowanego z użyciem zestawu Spartan 3 Starter Kit

Oddział Małopolski  zaprasza dziś (19 marca, godz. 18) na kolejne Konwersatorium. Tym razem dr inż. Paweł Topa z AGH opowie o modelowaniu systemów złożonych z użyciem metod automatu komórkowego.

Jak tłumaczy prelegent:

Automat komórkowy został wymyślony w połowie XX wieku przez dwie niemal mityczne postacie światowej nauki: Johna von Neumanna i Stanisława Ulama. Cel ich prac był niezwykle ambitny: zamodelować samoreplikację, która jest podstawą życia. Automat komórkowy był w stanie symulować ten proces, ale tajemnica życia była znacznie bardziej skomplikowana. Wiele lat później Martin Gardner na łamach Scientific American zaprezentował “Grę w życie”, czyli niezwykle prosty automat komórkowy, który nie próbował wyjaśniać pochodzenia życia, ale pokazywał jak się ono panoszy. Kolejna legenda światowej nauki, Stephen Wolfram (Mathematica, Wolfram alpha), zapragnął aby automat komórkowy stanowił podstawę nowego rodzaju nauki (książka A new kind of science). Co prawda automat komórkowy nie spełnił tych ambitnych marzeń, ale stał się prawdziwym ,,koniem roboczym’’ modelowania i symulacji wielu zjawisk mniej lub bardziej skomplikowanych.

W trakcie wykładu będzie przedstawiony przegląd mniej lub bardziej zaskakujących zastosowań automatu komórkowego do modelowania i symulacji zjawisk naturalnych, w tym głośnych ostatnio otwornic (http://naukawpolsce.pap.pl/, a potem: wyszukaj „otwornice”), rozlewających się rzek, lawin …