AktualnościList Prezesa PTI ws. tegorocznych obchodów ŚDSI i 40-lecia PTI

List Prezesa PTI ws. tegorocznych obchodów ŚDSI i 40-lecia PTI

-

Koleżanki i Koledzy, szanowni członkowie i przyjaciele Towarzystwa,

Planowaliśmy spotkać się z Wami 25 maja br. w Warszawie z okazji Światowego Dnia Społe­czeństwa Informacyjnego. Niestety w tym roku, w związku z bardzo trudną sytuacją epidemiologiczną, obchody będą wyglądały nieco inaczej niż w latach poprzednich.

Konferencja w ramach Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego odbędzie się zgodnie z pla­nem 25 maja, jednak nie w formule bezpośredniej a zdalnej. Natomiast nasze środowiskowe spotka­nie-Wielka Gala -zostanie przeniesione na wrzesień. Mamy nadzieję, że jest to realny termin, kiedy będziemy mogli już bezpośrednio porozmawiać, uścisnąć dłonie i świętować jubileusz 40-lecia na­szego stowarzyszenia.

Zapraszamy Was serdecznie na majową konferencję, która odbywać się będzie pod hasłem „Polska w technosferze przyszłości”. Planujemy na niej poruszyć najistotniejsze kwestie technologiczne, takie jak: sztuczna inteligencja, informatyka kwantowa i cyberbezpieczeństwo. W związku z rokiem Stani­sława Lema, w 100. rocznicę jego urodzin, wszystkie zagadnienia przedstawimy w kontekście przewi­dywań naszego wybitnego futurologa.

W merytoryczne przygotowanie konferencji zaangażowane są Oddziały: Mazowiecki, Małopolski i Gór­nośląski, a także Centrum Certyfikacji Kompetencji i Potwierdzania Kwalifikacji, które koordynuje od niedawna prace związane z certyfikacją -zarówno w zakresie ECDL-a, jak i cyberbezpieczeństwa. Dzięki współpracy z jednostkami PTI, podczas konferencji wystąpi wielu znakomitych prelegentów, będących przedstawicielami różnych generacji informatyków. Na stronie https://sdsi.pl będzie wkrótce uruchomiona rejestracja, otwarta dla wszystkich zainteresowanych tematyką obrad.

Wielka Gala odbędzie się 10 września br. w Filharmonii Narodowej. Uroczystość poprzedzimy sesją merytoryczną na temat transhumanizmu, podczas której poruszymy kwestie techniczne, socjolo­giczne i kulturowe. Po wykładzie i dyskusji odbędzie się uroczyste wręczenie odznaczeń i wyróżnień z okazji 40-lecia Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Wieczór zwieńczy koncert orkiestry kame­ralnej w wykonaniu muzyków Filharmonii Narodowej, a po nim będzie czas na nieformalne rozmowy przy lampce wina.
Chcielibyśmy spotkać się z Wami w jak najszerszym gronie -dlatego każdy członek Polskiego Towarzy­stwa Informatycznego otrzyma zaproszenie do udziału w tej uroczystości. Oddziały będą koordynowały potwierdzenia uczestnictwa i logistykę związaną z transportem.

Pozdrawiamy Was serdecznie w tych trudnych czasach i niecierpliwie czekamy na bezpośrednie spo­tkanie! Tymczasem liczymy na Waszą obecność podczas konferencji 25 maja.

Prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego
Wiesław Paluszyński

 

Spotkanie pracowników ERY

W gościnnych murach Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej odbyło się dzisiaj (6 marca) spotkanie byłych pracowników Zakładów „ERA”, w których wytwarzano m.in....

„Polska informatyka: zarys historii” w Plus Minus „Rzeczpospolitej”

Miło nam poinformować, że publikacja autorstwa wiceprezesa PTI Marka Hołyńskiego pt. „Polska informatyka: zarys historii” otrzymała bardzo pozytywną recenzję w dodatku Plus Minus „Rzeczpospolitej”....