Strona główna70-lecieMedal 70-lecia Polskiej Informatyki dla konstruktorów z ELWRO

Medal 70-lecia Polskiej Informatyki dla konstruktorów z ELWRO

-

Medal 70-lecia Polskiej Informatyki został przyznany Bronisławowi Piwowarowi oraz Thanasisowi Kamburelisowi – konstruktorom Zakładów ELWRO we Wrocławiu.

Odznaczenie przyznane przez Kapitułę wręczył Bronisławowi Piwowarowi Jerzy Sławiński – zastępca dyrektora Ośrodka Badawczo-Rozwojowego warszawskich Zakładów „Era”.

Laureat był przez ponad 20 lat związany z wrocławskim ELWRO. Pracował przy uruchomieniu produkcji UMC-1 oraz brał udział w opracowywaniu i wdrażaniu do produkcji komputerów: z rodziny Odra (1204, 1304, 1325, 1305) oraz Riad. O produkcji tych maszyn Bronisław Piwowar opowiadał podczas Seminarium Historycznego PTI, z którego nagranie dostępne jest na naszym kanale na YouTube’ie: https://www.youtube.com/watch?v=-ReWhT8wt7A.

Pełnił także funkcję dyrektora Instytutu Maszyn Matematycznych (IMM), gdzie zainicjował prace nad pierwszym komputerem personalnym w Polsce – Mazovią. W skład zespołu konstrukcyjnego weszli specjaliści nie tylko z IMM, ale także z Zakładów Polkolor, Era i Błonie, a ich prace koordynował Jerzy Sławiński.

Bronisław Piwowar współtworzył również pierwszy w Polsce system sieciowy TELE JS, kompatybilny z IBM 3705. W Instytucie Maszyn Matematycznych w Warszawie pracował przy opracowaniu systemu sieciowego TELE SM. Zajmował się projektowaniem oraz instalacją sieci komputerowych i telefonicznych dla instytucji państwowych – m.in. dla NBP i Policji.

Był inicjatorem, współautorem i koordynatorem opracowania i wydania książek „Vademecum teleinformatyka” i „Leksykon teleinformatyka”. Pełnił także funkcję redaktora naczelnego i wydawcy miesięcznika „NetWorld”.

Medal 70-lecia Polskiej Informatyki został przekazany także innemu ważnemu konstruktorowi z Zakładów ELWRO – Thanasisowi Kamburelisowi, który przybył do Polski w 1950 roku jako emigrant po zakończeniu wojny domowej w Grecji. W 1959 r. ukończył Wydział Matematyki na Uniwersytecie Wrocławskim i został zatrudniony w nowo otwartych Zakładach ELWRO. Podobnie jak Bronisław Piwowar brał udział w pracach projektowych i wdrożeniowych komputerów Odra. Thanasis Kamburelis mieszka obecnie w Grecji, dlatego Medal został przesłany na jego adres domowy. Laureat przekazał serdeczne podziękowania mailowo. Jak pisze „Medal 70-lecia Informatyki Polskiej (…) sprawił mi wielką satysfakcję”.

Entuzjastów historii informatyki zachęcamy do lektury publikacji „Polskie komputery rodziły się w ELWRO we Wrocławiu”, wydanej w 2018. Wiele materiałów źródłowych znaleźć można w zbiorach Sekcji Historycznej PTI – www.HistoriaInformatyki.pl. Na stronie poświęconej Zakładom http://www.elwrowcy.pl zamieszczone są spisane wspomnienia Bronisława Piwowara.

« z 3 »

 

Najważniejsze informacje

Informacje z oddziałów