AktualnościMuzeum Techniki redivivus

Muzeum Techniki redivivus

-

KATEGORIE

Z satysfakcją przyjęliśmy wiadomość o planowanym otwarciu Narodowego Muzeum Techniki – bardzo nam tej placówki brakowało. Zgromadzone w dawnym Muzeum Techniki (zamkniętym parę lat temu) eksponaty dotyczące dziejów polskiej informatyki są dla nas szczególnie cenne i wielokrotnie w rozmaitych publikacjach się do nich odwoływaliśmy.

Prace adaptacyjne w skrzydle PKiN, które ma być na razie siedzibą NMT jeszcze trwają, ale przygotowania merytorycznej koncepcji Muzeum są już mocno zaawansowane. Jedna z trzech wystaw stałych zostanie poświęcona w całości dziejom techniki obliczeniowej, komputerom i informatyce (roboczy tytuł: „Liczy się! Historia”).

W tej właśnie sprawie Prezes PTI Wiesław Paluszyński i Członek ZG Marek Hołyński spotkali się 7.07.2021 z Dyrektorem NMT p. Mirosławem Zientarzewskim i p. Zasławem Adamaszkiem, kuratorem wystawy komputerowej w NMT. Przedstawiciele Muzeum z uznaniem odnieśli się do przygotowanej przez PTI w 2018 r. wystawy na 70-lecie polskiej informatyki oceniając, że znaczną część materiałów można będzie wykorzystać w ekspozycji NMT.

Muzeum planuje także cykle wykładów dotyczących nie tylko historii, ale też obecnych i przyszłych kierunków rozwoju informatyki, w czym członkowie PTI mogą się okazać nader pomocni. Ponadto NMT zadeklarowało gotowość przyjęcia do swoich zbiorów ciekawego historycznego sprzętu. Zatem już nie trzeba będzie wyrzucać na śmietnik urządzeń przez sentyment zagracających piwnice i strychy.

Spotkanie pracowników ERY

W gościnnych murach Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej odbyło się dzisiaj (6 marca) spotkanie byłych pracowników Zakładów „ERA”, w których wytwarzano m.in....

„Polska informatyka: zarys historii” w Plus Minus „Rzeczpospolitej”

Miło nam poinformować, że publikacja autorstwa wiceprezesa PTI Marka Hołyńskiego pt. „Polska informatyka: zarys historii” otrzymała bardzo pozytywną recenzję w dodatku Plus Minus „Rzeczpospolitej”....