Strona głównaAktualności(NIE)DOSTĘPNOŚĆ - spotkanie Sekcji eZdrowie-życie bez barier

(NIE)DOSTĘPNOŚĆ – spotkanie Sekcji eZdrowie-życie bez barier

-

Sekcja eZdrowie-życie bez barier serdecznie zaprasza 30 marca 2023 roku o godzinie 17.30 na spotkanie, na którym porozmawiamy o niepełnosprawności i (nie)dostępności.

Osoby z niepełnosprawnościami doświadczają różnych barier. Wiele z nich potrzebuje pomocy innych i marzy o niezależności. Pragną samodzielności w komunikowaniu się z otoczeniem, poruszaniu się i korzystaniu z różnych dóbr. Chcą przeżyć szczęśliwe życie, a sama niepełnosprawność nie musi stanowić w tym przeszkody. 

Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, postawiła wymóg zapewnienia dostępności przez różne instytucje, w tym przede wszystkim przez jednostki sektora finansów publicznych (sądy, policję, szpitale, urzędy gminy itd.), jak i inne podmioty korzystające ze środków publicznych (np. organizacje pozarządowe). 

Ale czy ta ustawa jest przestrzegana? 

Otóż wiele instytucji wdrożyło już wiele rozwiązań, jednak zbyt często nie są one zauważane przez samych pracowników, a ich niewiedza bądź niechęć do tych rozwiązań powoduje, że zastosowana dostępność nie działa. 

Dlaczego tak się dzieje? Czego się boimy? Co powoduje, że osoby z niepełnosprawnością wciąż czują się wykluczone? Co może zrobić każdy z nas, aby świat uczynić dostępnym dla innych? Jak postrzegać osoby z niepełnosprawnością i jak im pomóc? 

Na te i inne pytania odpowie Małgorzata Żbikowska – pedagog, trenerka IT, specjalistka od dostępności. Na co dzień pracuje z osobami z niepełnosprawnościami, przede wszystkim z osobami słabosłyszącymi i g/Głuchymi. Podczas wystąpienia planuje na przykładach pokazać, że czasem proste rozwiązania są o wiele lepsze od skomplikowanych procedur i kosztownych technologii. Wiele absurdalnych sytuacji, których doświadczają jej podopieczni mogłoby służyć za dobry scenariusz do filmu sensacyjnego lub tragikomedii, gdy wkracza niczym spidermenka i używa nadludzkich sił, by zburzyć mury obojętności i niemocy.

A zatem spotkajmy się i porozmawiajmy trochę na poważnie i trochę z przymrużeniem oka o dostępności. 

Zapraszamy do biura PTI (Warszawa, ul. Solec 38 lok. 103) oraz do zdalnego udziału na platformie  ZOOM (Identyfikator spotkania: 840 7975 6390 Kod dostępu: 162737).

👉 Link do spotkania: https://us02web.zoom.us/j/84079756390?pwd=eTM3cW14UW5UUm00UVh3RW4xOGxjZz09

Najważniejsze informacje

Informacje z oddziałów