O finałach XXVI Olimpiady Informatycznej

Finał XXVI Olimpiady Informatycznej; fot. Krystian Szczęsny

W dniach 9 – 12 kwietnia br. odbyły się w Warszawie finały XXVI Olimpiady Informatycznej. Polskie Towarzystwo Informatyczne od ubiegłego roku jest partnerem wspierającym ruch olimpiad informatycznych, stanowiący dla ich uczestników ważny krok w przyszłym rozwoju zawodowym. Polskie reprezentacje do 25-ciu lat z wielkim powodzeniem uczestniczą w światowych finałach olimpiad, a krajowe finały są równocześnie eliminacją wyłaniającą naszą reprezentację narodową.

Do finałów w drodze eliminacji regionalnych zakwalifikowało się 95 uczniów. Każdemu z nich zagwarantowało to już miejsce na studiach wybranych przez siebie uczelni. Otwierający finały prof. Krzysztof Diks, przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Informatycznej, zachęcał do studiowania na UW, ale bardzo ciepło i pochlebnie wyrażał się także o kilku innych uczelniach.

Po dwóch dniach rywalizacji wyłoniono tegorocznych laureatów. Złote medale otrzymali w kolejności zajętych miejsc: Marek Skiba (I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie), Jakub Wasilewski, Mikołaj Stępiński (XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie), Mieszko Grodzicki (VI LO im. Jana Kochanowskiego z Radomia), Michał Staniewski (XIII LO w Szczecinie), Tymoteusz Wiśniewski (XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie), Adam Górkiewicz (LO nr XIV im. Polonii Belgijskiej w Zespole Szkół nr 14 z Wrocławia).

Sukcesy młodych mistrzów algorytmiki i programowania nie byłyby możliwe bez ogromnego wsparcia i zaangażowania ich nauczycieli i mentorów. Prezes Polskiego Towarzystwa Informatycznego Włodzimierz Marciński wręczył siedmiu z nich specjalne nagrody. Są nimi: Iwona Bujnowska i Ireneusz Bujnowski z I LO w Białymstoku, Czesław Drozdowski z XIII LO w Szczecinie, Mirosław Mortka z VI LO w Radomiu, Mirosław Pietrzycki z I LO w Lublinie, Ryszard Szubartowski z III LO w Gdyni, Joanna Śmigielska z XIV LO w Warszawie oraz Andrzej Dyrek z V LO w Krakowie.

Gratulując zwycięzcom finałów oraz ich nauczycielom prezes wskazywał na potrzebę zacieśniania więzi nauczyciel- uczeń, bo jak wskazywali sami nauczyciele, każdy uczeń to wyzwanie i przygoda intelektualna.

Pełne wyniki finałów na stronie https://oi.edu.pl/l/26oi_3etap_wyniki/.