AktualnościPonowny pochówek prof. Jana Łukasiewicza

Ponowny pochówek prof. Jana Łukasiewicza

-

KATEGORIE

Jak informuje Uniwersytet Warszawski, 22 listopada nastąpi ponowny pochówek prof. Jana Łukasiewicza na Starych Powązkach. Szczątki naszego wybitnego logika zostaną sprowadzone z Irlandii, gdzie zmarł. Uroczysta msza żałobna odbędzie się w kościele św. Karola Boromeusza o godz. 13.

Muzeum Uniwersytetu Warszawskiego przygotowało z tej okazji wystawę „Jan Łukasiewicz 1878‑1956. Filozof, logik i polityk. Człowiek twórczej myśli, ścisłego języka i pożytecznego działania”. Oglądać ją można w foyer Pałacu Kazimierzowskiego na kampusie UW przy Krakowskim Przedmieściu.

Jan Łukasiewicz ukończył Uniwersytet Lwowski, pracę magisterską obronił pod kierunkiem Kazimierza Twardowskiego. Doktorat (w 1902 r.) i habilitację (w 1906 r.) uzyskał także na tej uczelni. W 1911 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Lwowskiego, gdzie wykładał logikę. W 1915 r. przeniósł się na Uniwersytet Warszawski. Jest jednym z twórców polskiej szkoły matematycznej, tzw. szkoły lwowsko-warszawskiej.

Stworzył system logiki trójwartościowej i notacji polskiej, która w wersji z zapisem postfiksowym (odwrócona notacja polska) wykorzystywana jest do dziś w informatyce. Po odzyskaniu niepodległości pełnił funkcję ministra wyznań religijnych i oświecenia publicznego w rządzie Ignacego Paderewskiego.

Od 1944 roku przebywał na emigracji, wykładał w Belfaście, Dublinie i Manchesterze. Zmarł 13 lutego 1956, został pochowany na cmentarzu Mount Jerome w stolicy Irlandii.

Spotkanie pracowników ERY

W gościnnych murach Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej odbyło się dzisiaj (6 marca) spotkanie byłych pracowników Zakładów „ERA”, w których wytwarzano m.in....

„Polska informatyka: zarys historii” w Plus Minus „Rzeczpospolitej”

Miło nam poinformować, że publikacja autorstwa wiceprezesa PTI Marka Hołyńskiego pt. „Polska informatyka: zarys historii” otrzymała bardzo pozytywną recenzję w dodatku Plus Minus „Rzeczpospolitej”....