Prof. Jan Madey laureatem wyróżnienia im. Macieja W. Grabskiego

fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska/Archiwum FNP

Członek Honorowy PTI, profesor Jan Madey został laureatem  tegorocznego wyróżnienia im. prof. Macieja W. Grabskiego za działania na rzecz rozumienia nauki w społeczeństwie.

Doceniona została wieloletnia działalność profesora Jana Madeya w środowisku młodych polskich informatyków, prowadząca ich do wielu międzynarodowych sukcesów. Dzięki temu polscy informatycy cieszą się wielkim uznaniem w świecie. Podopieczni Pana Profesora –  drużyna Uniwersytetu Warszawskiego od 25 lat jest finalistą Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym. Takim osiągnięciem nie może się poszczycić żadna inna uczelnia. Zespół UW dwukrotnie zdobył tytuł mistrza świata.

Inną niezwykle cenioną aktywnością profesora Jana Madeya jest jego zaangażowanie w pracę z wybitnie uzdolnionymi dziećmi w Polsce. Jest on wieloletnim przewodniczącym Zarządu Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Równocześnie jako Narodowy Organizator Konkursu Unii Europejskiej dla młodych naukowców jest współtwórcą wielu sukcesów i początków wspaniałych karier naukowych, ale także muzycznych.

Wyróżnienie przyznaje Fundacja na rzecz Rozwoju Nauki Polskiej, która od 1991 roku realizuje, jako organizacja społeczna, misję wspierania nauki. Jej współzałożycielem i wieloletnim prezesem był profesor Maciej W. Grabski – wybitny naukowiec i popularyzator nauki w Polsce. Dla upamiętnienia jego postaci, a przede wszystkim niezwykłej działalności zrodziła się inicjatywa corocznego wyróżniania osób za osiągnięcia na rzecz rozumienia nauki.

Drugim tegorocznym wyróżnionym jest ksiądz profesor Michał Heller.

Obu wyróżnionym gratulujemy, a szczególnie cieszymy się, że znana nam wszystkim działalność profesora Jana Madeya znalazła tak wysokie uznanie także poza naszym środowiskiem.

Włodzimierz Marciński, Prezes PTI