Aktualności SIECI 5G – STANDARDY I PATENTOWANIE A CYBERBEZPIECZEŃSTWO

SIECI 5G – STANDARDY I PATENTOWANIE A CYBERBEZPIECZEŃSTWO

-

Prezesi Polskiego Towarzystwa Informatycznego i Związku Cyfrowa Polska – Wiesław Paluszyński i Michał Kanownik – zapraszają na kolejne webinarium pt. „SIECI 5G – STANDARDY I PATENTOWANIE A CYBERBEZPIECZEŃSTWO”. Zdalne seminarium odbędzie się w czwartek 14 października  2021 r. w godz. 10.00-13:00 na platformie Webex (https://zg-pti.webex.com/zg-pti/onstage/g.php?MTID=ed7da5f102fd59418da269c54463404de).

Nasz gość specjalny, wybitny znawca tej problematyki – prof. dr hab. Rafał Sikorski spróbuje naświetlić odpowiedzi na kluczowe pytania z tego obszaru: Co i jak patentować? Jak powstają standardy i procesy ich potwierdzania oraz kontroli? Jak się nie zagubić w tym gąszczu przepisów, standardów i organizacji? Czym zajmują się 3GPP, ETSI, ENISA, urzędy patentowe, regulatorzy rynku telekomunikacyjnego? Czy standardy i patenty mają decydujące znaczenie dla zapewnienia cyberbezpieczeństwa sieci 5G i całej cyberprzestrzeni? Czy projekt Gaia-X to właściwa droga do tworzenia standardów przetwarzania w chmurze, np. w  obszarze  mobilności (mobility)? Jakie znaczenie ma w tych procesach UE i Polska vs reszta świata?

Prof. Rafał  Sikorski jako Senior Partner kieruje departamentem własności intelektualnej w kancelarii SMM Legal oraz pracuje jako wykładowca w Zakładzie Prawa Europejskiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się przede wszystkimi związkami prawa konkurencji z prawem własności intelektualnej. Pełni funkcje doradcy w transakcjach dotyczących dóbr własności intelektualnej oraz umowach IT. Reprezentuje klientów w procesach o naruszenie praw własności przemysłowej oraz praw autorskich. Przygotowuje opinie prawne dla przedsiębiorców oraz międzynarodowych instytucji.

Prof. Sikorski aktywnie uczestniczy w debatach światowego środowiska własności intelektualnej. Realizował liczne granty badawcze. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych, które ukazały się w renomowanych wydawnictwach, takich jak Cambridge University Press, Edward Elgar czy Wolters Kluwer. Prelegent konferencji biznesowych i naukowych.

Po wykładzie przewidujemy dyskusję panelową, w której wezmą udział przedstawiciele największych graczy na rynku sieci 5G:

  • dr inż. Sławomir Pietrzyk, CEO w firmie IS Wireless, którą możemy nazwać z przymrużeniem oka „Polską nadzieją na podbój świata telekomunikacji w kategorii OPEN (RAN )”;
  • dr inż. Jacek Falkiewicz z Ericssona, który jest „Nadzieją Europy na podbój świata w kategorii wszechwag”;
  • Łukasz Bromirski, znakomity ekspert i niestrudzony popularyzator wiedzy z zakresu Cyberbezpieczeństwa, reprezentujący Cisco; Tę globalną firmę na potrzeby naszej rozgrywki nazywamy żartobliwie „Nadzieją świata na podbój świata w kategorii Core”.

Na bramce (internetowej) pojawi się Michał Szczęsny z Exatela, który reprezentować będzie #polskie5G.

W roli sędziów wystąpią: Robert Kośla, Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w KPRM oraz dr inż. Elżbieta Andrukiewicz z Instytutu Łączności – PIB. Na stanowiskach trenerskich zasiądą Prezesi Polskiego Towarzystwa Informatycznego i Związku Cyfrowa Polska – Wiesław Paluszyński i Michał Kanownik.

O podsumowanie dyskusji poprosiliśmy, jak zawsze, naszego wykładowcę oraz prof. Katarzynę Chałubińską-Jentkiewicz – wybitną prawniczkę, wykładowczynię Uniwersytetu SWPS i Akademii Sztuki Wojennej, członka Rady ds. Cyfryzacji przy Premierze (obecnej i poprzedniej kadencji). Prof. Chałubińska-Jentkiewicz jest znawcą prawa autorskiego, w tym w zakresie mediów, filmu, nowych technologii, cyberbezpieczeństwa. Ma na koncie liczne publikacje – monografie, artykuły naukowe, zbiory komentarzy i innych publikacji prawniczych.

Dyskusję poprowadzi po raz trzeci Jarosław Mojsiejuk – prawnik, manager w Hewlett Packard Enterprise Polska, reprezentujący także Związek „Polska Cyfrowa”.

Już w czwartek  14.10.2021 r. w godzinach 10:00-13:00 zapraszamy informatyków, prawników, ale także wszystkich użytkowników świata cyfrowego – zarówno  tych którzy czują, że są jego zwykłą, jak i niezwykłą częścią J

Prosimy o rezerwację czasu i zapraszamy do zgłoszenia przez formularz rejestracyjny – https://sdsi.pl/webinaria/w3-sieci-5g/#rejestracja-webinar3. Link do webinarium prześlemy dzień przed wydarzeniem w oddzielnej korespondencji.

Zmień rozmiar czcionki
Wysoki kontrast