Strona głównaAktualnościTomek Czajka i sukces Dragon Crew

Tomek Czajka i sukces Dragon Crew

-

KATEGORIE:

Pierwszy pasażerski lot statku Space X Dragon na międzynarodową stację kosmiczną zakończył się pełnym sukcesem. Dwaj amerykańscy astronauci, Robert Behnken i Douglas Hurley, dołączyli na orbicie do Rosjan – Anatolija Iwaniszyna i Iwana Wagnera oraz Amerykanina Christophera Cassidy’ego. Był to pierwszy załogowy lot na międzynarodową stację kosmiczną z terenu USA od 2011 roku – kiedy to zaprzestano wykorzystywania w tym celu wahadłowców.

W zespole programistów Space X jest Tomek Czajka – złoty medalista Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej i Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym. Jak nam napisał – „Pracowałem nad systemem nawigacji i naprowadzania Crew Dragon, czyli mierzeniem pozycji, planowaniem trajektorii lotu, i automatycznym sterowaniem”.

Tomek Czajka w Space X pracuje od 2014 roku. Wcześniej programował dla Google’a, a jako student – razem z  Krzysztofem Onakiem i Andrzejem Gąsienica-Samkiem – zdobył w 2003 roku pierwsze miejsce i złoty medal Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC). Czterokrotnie wygrał także konkurs TopCoder.

Space X od 2006 r. bierze udział w programie NASA COTS  – komercyjnych usług transportu kosmicznego (Commercial Orbital Transportation Services). Podstawowa wersja statku kosmicznego – Dragon – ma za zadanie zaopatrywać stację kosmiczną w żywność i inne potrzebne materiały. Dragon Crew to statek przystosowany do transportu astronautów.

Zapraszamy także do obejrzenia wywiadu z Tomkiem Czajką, nagranego podczas konferencji z okazji 25-lecia Olimpiady Informatycznej w Polsce.

Najważniejsze informacje

Informacje z oddziałów