Strona głównaPoLAND of IT masters

PoLAND of IT masters

Monitorujemy i prezentujemy światowe osiągnięcia polskich informatyków, firm sektora cyfrowego oraz ich wyróżniających się produktów.

Tworzymy w ten sposób pozytywny wizerunek polskiej informatyki i budującego się potencjału Polski – kraju mądrych ludzi.

informacje szczegółowe o projekcie

Nie ma skuteczniejszej metody promocji Polski w świecie jak wskazywanie na wzbudzające uznanie i szacunek przykłady. Doceniając przykłady z historii, to jednak dla dynamicznie rozwijającego się świata, ważniejsze są przykłady dokonań dnia dzisiejszego z perspektywą jutra. Szczególnie cenne są informacje z dziedziny mającej decydujący wpływ na nasza przyszłość jaką jest cyfryzacja. Polska nie stanie się krajem wiodących technologii, ale już dziś jest krajem wyjątkowych specjalistów, kreatywnych firm oraz ciekawych rozwiązań cyfrowego świata.

Historia, od polskiej szkoły matematycznej, poprzez osiągnięcia kryptologów, aż do sukcesów polskiej młodzieży w olimpiadach i mistrzostwach świata w algorytmice i programowaniu – otwiera przestrzeń do działań promocyjnych. Wykorzystajmy ją. To właśnie dzięki zauważanym przez cały świat osiągnięciom w dziedzinach algorytmiki, programowania, grafiki czy gier komputerowych najważniejsze światowe firmy sektora cyfrowego prowadzą w Polsce swoje centra rozwojowe. Polskich specjalistów można bez trudu odnaleźć w ośrodkach gdzie tworzone są przełomowe rozwiązania jak choćby ChatGPT czy projekt SpaceX. Jako jedyna w świecie, reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego uczestniczyła zawsze w finałach Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, a wśród dziesięciu multimedalistów Olimpiady Informatycznej czterej to Polacy. Polscy producenci gier komputerowych to ścisła czołówka światowa. O pracę np. w CD Projket starają się specjaliści z całego świata. Przykłady takich osiągnięć można mnożyć, a pokazując je – budować wizerunek mądrego Polaka.

W celu gromadzenia oraz udostępniania wartościowych promocyjnie oraz edukacyjnie informacji o wspomnianych światowych sukcesach, Polskie Towarzystwo Informatyczne przygotowało projekt PoLAND of IT masters. Został on zapoczątkowany opracowaniem zestawu materiałów promocyjnych „Od polskiej szkoły matematycznej, do polskiej szkoły algorytmiki i programowania, czyli o informatykach, polskiej żyle złota” https://landofitmasters.pl. Jego kontynuacją jest hub informacyjny o światowych sukcesach polskiej informatyki https://hub.landofitmasters.pl. Gromadzone są w nim oraz udostępniane posty prezentujące międzynarodowe sukcesy polskiego IT – gotowe do szerokiego wykorzystania promocyjnego jak i inspirującego. Aktualna zawartość huba to ponad 160 postów w dwóch wersjach językowych, podzielonych na kategorie tematyczne, otagowane, z możliwością łatwego transferu do mediów społecznościowych. Wokół projektu zgromadziło się grono ambasadorów/korespondentów, a on sam wypracował skuteczne mechanizmy organizacyjne. Uzyskał swoją dojrzałość. W 2023 roku hub był odwiedzany ponad 26 tyś razy przez zainteresowanych ze 125 krajów. Znacznie więcej ma on odsłon w mediach społecznościowych.

W 2019 roku projekt uzyskał wsparcie MSZ w konkursie „Dyplomacja publiczna”. Kryteria kolejnych konkursów nie przewidywały promocji Polski poprzez pokazywanie jej sukcesów oraz przyszłości. W 2022 i 2023 r. projekt na podstawowym poziomie wspierał NASK. Aktualnie pozostajemy bez wsparcia.

Prowadzone są rozmowy aby projekt uzyskał trwały patronat Ministra Cyfryzacji i stał się komponentem szerszych działań na rzecz rozbudzania świadomości cyfrowej, podnoszenia kompetencji oraz wzmacniania potencjału intelektualnego Polek i Polaków. O przyszłości zadecyduje nie siła robocza a siła umysłów.

Włodzimierz Marciński
Twórca i Lider projektu
wlodzimierz.marcinski@pti.org.pl

TAGI

Kategorie