Strona głównaAktualności„Aktywizacja zawodowa Osób Głuchych” - relacja

„Aktywizacja zawodowa Osób Głuchych” – relacja

-

Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich we współpracy z Polską Fundacją Pomocy Dzieciom Niedosłyszącym -ECHO- zorganizowały konferencję „Aktywizacja zawodowa Osób Głuchych”, która odbyła się w dniu 28 listopada 2019 roku w godz. 10.00–15:00 w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich przy ul. Długiej 23/25 w Warszawie.  

Dzieliliśmy się dobrymi praktykami oraz wskazaliśmy rozwiązania, które umożliwią lepszy start zawodowy Osób Głuchych. Udział w konferencji był też świetną okazją do wymienienia się doświadczeniami.  

Głos zabrał Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który skupił się na prawach przysługujących Osobom Głuchym, przede wszystkim na prawie do niezależnego życia oraz na szeroko rozumianej dostępności przestrzeni publicznej. Rzecznik mówił również o potrzebie stworzenia przez administrację takich warunków pracy dla osób niesłyszących i niedosłyszących, aby mogły one realizować się zawodowo. 

Konferencję otworzyła Prezes Fundacji -ECHO- Aleksandra Włodarska vel Głowacka, a prowadziła Małgorzata Piątkowska – Wiceprezes Fundacji -ECHO-, przewodnicząca Zarządu sekcji ,,eZdrowie-życie bez barier” działającej przy Polskim Towarzystwie Informatycznym. Prof. Tadeusz Gałkowski, w skrócie, przedstawił obecną sytuacje osób Głuchych w Polsce oraz rolę Fundacji -ECHO- we wsparciu niesłyszących w różnych dziedzinach życia.  

Małgorzata Sypniewska

Prelegenci starali się przedstawić różne aspekty funkcjonowania Osób Głuchych w przestrzeni publicznej. Bardzo motywujące były prezentacje Małgorzaty Sypniewskiej oraz Dawida Okrója – udało im się osiągnąć sukces zawodowy, pomimo przeciwności. Podzielili się z uczestnikami konferencji swoimi historiami, żeby pokazać jak osoby niesłyszące mogą efektywnie szukać satysfakcjonującej pracy. Swoją perspektywę przedstawili także pracodawcy. O pozytywnych doświadczeniach współpracy z Osobami Głuchymi opowiedziały Małgorzata Maludzińska – Dyrektor Biura Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Julia Socha – przedstawicielka ArchiDoc S.A. 

Rafał Dziurla – psycholog, trener pracy – przedstawił badania dotyczące efektywności zatrudnienia wspomaganego w Fundacji -ECHO- oraz mówił o potrzebie dopasowania sprawnej większości do niepełnosprawnej mniejszości. Ewa Wojdyr – doradca zawodowy, trener pracy, biegły tłumacz języka migowego – opowiedziała o możliwości wykorzystania zatrudnienia wspomaganego w pracy z Osobami Głuchymi.

dr Tomasz Kulisiewicz

Dr Tomasz Kulisiewicz, Wiceprezes Oddziału Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego, sekretarz Sektorowej Rady ds. Kompetencji – Informatyka przy PTI,  zajmująco opowiadał o projektowaniu uniwersalnym, pokazywał jak osoby z niepełnosprawnościami mogą czerpać korzyści z nowych technologii.

Na zakończenie konferencji wypowiedział się panel ekspertów: prof. Grażyna Dryżałowska, dr Tomasz Kulisiewicz, dr Małgorzata Czajkowska-Kisil i Małgorzata Maludzińska. Przedstawili oni najważniejsze wyzwania oraz pakiet rekomendacji, które mogą poprawić sytuację Osób Głuchych na rynku pracy. 

Konferencja była w pełni dostępna dla osób zarówno niedosłyszących, jak i głuchych, bowiem była tłumaczona na Polski Język Migowy, były też napisy oraz pętla indukcyjna.

Panel ekspercki

Najważniejsze informacje

Informacje z oddziałów