Strona główna70-lecieJanusz Dygaszewicz o projektach polskiej informatyki, które współtworzył

Janusz Dygaszewicz o projektach polskiej informatyki, które współtworzył

-

Janusz Dygaszewicz, Dyrektor Departament Systemów Teleinformatycznych, Geostatystyki i Spisów GUS, opowiada o swojej drodze zawodowej, która była zbieżna z rozwojem polskiej informatyki. Pierwsze programy tworzył na maszynie ZAM-41, potem na Odrze 1305 opracował system śledzenia kontenerów towarowych Polskich Linii Oceanicznych. W Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii był odpowiedzialny za przygotowanie usługi https://www.geoportal.gov.pl/ – serwisu geolokalizacyjnego, który wystartował przed Mapami Google.
Janusz Dygaszewicz od wielu lat związany jest z Głównym Urzędem Statystycznym, w ramach którego przygotował kolejny portal geostatystyczny https://geo.stat.gov.pl/. System został wykorzystany do spisu mieszkańców z 2011 r., w którym po raz pierwszy na świecie zrezygnowano całkowicie z metod papierowych. Dzięki geokodowaniu serwis umożliwia także analizę pozyskanych danych z wykorzystaniem informacji o położeniu czy przemieszczaniu się mieszkańców.
Nagranie zrealizowano z okazji jubileuszu 70-lecia polskiej informatyki (http://70-lat-informatyki.pl), przy okazji wręczania okolicznościowych odznaczeń w Ministerstwie Cyfryzacji 18 czerwca 2018 r. Janusz Dygaszewicz jest jednym z laureatów Medalu 70-lecia Polskiej Informatyki.

Najważniejsze informacje

Informacje z oddziałów