Kolejny numer Biuletynu PTI już dostępny

KATEGORIE

Zapraszamy do lektury nowego Biuletynu PTI. Tym razem wydanie jest nieco obszerniejsze niż zwykle – bo numer podwójny (1/2 2019). Temat przewodni to edukacja informatyczna. Nawiązuje do niej m.in. artykuł na temat wykorzystania systemu Arduino w szkoleniu młodych adeptów robotyki oraz tekst poświęcony wykorzystaniu symulacji komputerowych w edukacji.

Jak zwykle w Biuletynie nie zabrakło również relacji z najważniejszych minionych wydarzeń PTI – m.in. jubileuszowego, XXXV Konkursu na Najlepsze prace magisterskie z informatyki czy Wielkiej Gali Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego. Piszemy także o konferencji na Politechnice Warszawskiej, która była kulminacją obchodów 70-lecia polskiej informatyki.

Marek Hołyński – kontynuując jubileuszową serię historyczną – przedstawia informatyków, którzy tworzyli tę branżę w Polsce przez minionych 70 lat. W cyklu „Pamiętniki informatyków” publikujemy dwa eseje Włodzimierza Marcińskiego – o próbach podboju rynku chińskiego w 1980 r. oraz początkach cyfryzacji urzędów państwowych po przemianach ’89 r. Natomiast historię powstania systemu ewidencji pojazdów REJESTR w latach 70. przedstawiają jego współautorzy: Wojciech Bakowski i Zdzisław Szyjewski.

Tradycyjnie czytelnicy znajdą w nowym wydaniu także najnowsze informacje o działaniach Sektorowej Rady ds. Kompetencji – Informatyka oraz Polskiego Biura ECDL. Wspominamy również osoby mocno związane z naszym Towarzystwem, które w ostatnim czasie od nas odeszły – Stanisława Jaskólskiego i prof. Tadeusza Wierzbickiego.

Zapraszamy do lektury!