Strona głównaAktualnościNagranie z webinarium SIECI 5G – STANDARDY I PATENTOWANIE A CYBERBEZPIECZEŃSTWO

Nagranie z webinarium SIECI 5G – STANDARDY I PATENTOWANIE A CYBERBEZPIECZEŃSTWO

-

Zapraszamy do obejrzenia nagrania z trzeciego webinaru z cyklu „Prezesi zapraszają…” zatytułowanego „SIECI 5G – STANDARDY I PATENTOWANIE A CYBERBEZPIECZEŃSTWO”. Cykl zainicjowali Prezesi PTI – Wiesław Paluszyński oraz Związku Cyfrowa Polska – Michał Kanownik.

Tematem spotkania był styk technologii i prawa w obszarze sieci 5 generacji.

Goście rozmawiali o patentach, przepisach, standardach i procesach ich potwierdzania oraz kontroli. O roli 3GPP, ETSI, ENISA, urzędów patentowych i regulatorów rynku telekomunikacyjnego. Ustalali wpływ standardów i patentów na poziom cyberbezpieczeństwa sieci 5G i całej cyberprzestrzeni. Omówili proces tworzenia standardów przetwarzania w chmurze na przykładzie projektu Gaia-X oraz znaczenie UE i Polski vs reszta świata w powyższych kwestiach.

Prezentację wprowadzającą do poruszanego zagadnienia przedstawił Rafał Sikorski, który jako Senior Partner kieruje departamentem własności intelektualnej w kancelarii SMM Legal oraz pracuje jako wykładowca w Zakładzie Prawa Europejskiego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest także autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych, które ukazały się w renomowanych wydawnictwach, takich jak Cambridge University Press, Edward Elgar czy Wolters Kluwer.

W dyskusji panelowej wzięli udział:

  • dr inż. Sławomir Pietrzyk, CEO w firmie IS Wireless, którą możemy z przymrużeniem oka nazwać „Polską nadzieją na podbój świata telekomunikacji w kategorii OPEN (RAN)”;
  • dr inż. Jacek Falkiewicz z Ericssona, który jest „Nadzieją Europy na podbój świata w kategorii wszechwag”;
  • Łukasz Bromirski, znakomity ekspert i niestrudzony popularyzator wiedzy z zakresu Cyberbezpieczeństwa, reprezentujący Cisco; Tę globalną firmę na potrzeby naszej rozgrywki nazywamy żartobliwie „Nadzieją na podbój świata w kategorii Core”.

#polskie5G reprezentował Michał Szczęsny z Exatela a Instytutu Łączności – PIB – dr inż. Elżbieta Andrukiewicz.

Wydarzenie moderował Jarosław Mojsiejuk – prawnik, manager w Hewlett Packard Enterprise Polska, reprezentujący także Związek „Cyfrowa Polska”.

Nagranie z webinarium SIECI 5G – STANDARDY I PATENTOWANIE A CYBERBEZPIECZEŃSTWO

Zapraszamy.

Najważniejsze informacje

Informacje z oddziałów