AktualnościPierwszy dzień konferencji IwE za nami

Pierwszy dzień konferencji IwE za nami

-

Kończy się pierwszy dzień konferencji „Informatyka w Edukacji”. Obrady zostały uroczyście otwarte przez Prezesa PTI Wiesława Paluszyńskiego oraz Dziekana WMiI prof. Stanisława Kasjana z Wydziału Matematyki i Informatyki UMK.

Prezes Wiesław Paluszyński podkreślił długoletni wkład konferencji we wprowadzanie informatyki i narzędzi informatycznych do procesu kształcenia. Wręczył także wyróżnienie „Anioła konferencji IwE” Włodzimierzowi Marcińskiemu. Kolejną niespodzianką dla uczestników była informacja o rozpoczęciu przez PTI nowego konkursu dla dzieci i młodzieży – na stworzenie komputerowej gry edukacyjnej.

Znaczenie roli gier i grywalizacji w procesie kształcenia podkreślił także prof. Włodzisław Duch, który przedstawił pierwszy wykład plenarny o czynnikach facylitujących nauczanie z punktu widzenia neuronauki. Dzięki prezentacji autorstwa prof. Krzysztofa Diksa uczestnicy mogli zapoznać się z założeniami i sposobem konstrukcji zadań na maturze z informatyki. Po wykładzie zaplanowano dyskusję, podczas której paneliści wymieniali poglądy na temat zasadności i sposobów wprowadzenia powszechnej matury z informatyki.

Po przerwie uczestnicy mieli okazję wysłuchać wybranych referatów, m.in. prezentacji przekrojowych na temat edukacji pandemicznej i wykorzystania technologii teleinformatycznych, a także referatów bardziej sprofilowanych – przedstawiających konkretnych narzędzia i aplikacje.

Pierwszy dzień konferencji zakończyły wirtualne warsztaty, podczas których można było dowiedzieć się, jak nauczać Pythona, wykorzystywać wirtualne laboratoria lub skorzystać z platformy szkoleniowej CoLED (Collaborative Learning Environment for Engineering Education).

Przed nami jeszcze trzy dni bardzo ciekawych wykładów, dyskusji i warsztatów. Rejestracja wciąż jest otwarta, więc zapraszamy do dołączenia!

Spotkanie pracowników ERY

W gościnnych murach Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej odbyło się dzisiaj (6 marca) spotkanie byłych pracowników Zakładów „ERA”, w których wytwarzano m.in....

„Polska informatyka: zarys historii” w Plus Minus „Rzeczpospolitej”

Miło nam poinformować, że publikacja autorstwa wiceprezesa PTI Marka Hołyńskiego pt. „Polska informatyka: zarys historii” otrzymała bardzo pozytywną recenzję w dodatku Plus Minus „Rzeczpospolitej”....