Strona głównaAktualnościProf. Andrzej Blikle o poprawności oprogramowania – na zaproszenie Oddziału Mazowieckiego i...

Prof. Andrzej Blikle o poprawności oprogramowania – na zaproszenie Oddziału Mazowieckiego i Małopolskiego PTI

-

Prof. Andrzej Blikle – członek honorowy PTI – w ostatnim czasie wysunął nową propozycję podjęcia problemu poprawności programów. Na zaproszenie dwóch oddziałów PTI tematykę tę przedstawi na styczniowym Klubie Informatyka w Warszawie oraz planowanym także na styczeń Konwersatorium Oddziału Małopolskiego.

Noworoczny Klub Informatyka odbędzie się 8 stycznia 2019, w godz. 18-21, w gmachu Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych Politechniki Warszawskiej w sali 103 (sam wykład rozpocznie się o godz. 18:30). W Krakowie spotkanie z profesorem zaplanowano na 10 stycznia, na godz. 15.00 w Sali 1.20 Katedry Informatyki AGH.

Jak wiadomo do tej pory nie dopracowano się metod, które weszłyby na stałe do repertuaru narzędzi inżynierii oprogramowania. Jacek Blikle sądzi, że stało się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, dla większości istniejących języków programowania zapewne nie da się zbudować takiej semantyki, która mogłaby służyć do praktycznego dowodzenia poprawności programów. Po drugie, nawet gdyby taką semantykę zbudowano, to dla większości programów dowodów poprawności nie da się przeprowadzić z prostego powodu, że one poprawne nie są!

W trakcie obu spotkań przedstawiony zostanie nowy model testowania poprawności oprogramowania, który wymaga „odwrócenia tradycyjnej kolei rzeczy”. Jest on oparty na dość specyficznej matematyce, ale prelegent zapowiada, że postara się przedstawić go w sposób zrozumiały dla osób, które tej matematyki mogą nie znać.

Wszystkim zainteresowanym tematem polecamy także książkę „Denotacyjna inżynieria języków programowania”, którą można pobrać w wersji cyfrowej (w stanie surowym) z witryny autora: http://www.moznainaczej.com.pl/inzynieria-denotacyjna

Najważniejsze informacje

Informacje z oddziałów