Strona główna70-lecieSpotkanie pracowników ERY

Spotkanie pracowników ERY

-

W gościnnych murach Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej odbyło się dzisiaj (6 marca) spotkanie byłych pracowników Zakładów „ERA”, w których wytwarzano m.in. takie komputery jak MERA 300 i 400, Nucon, K-202, Mazovia. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji wydania książki Polskie minikomputery. Historia informatyki w warszawskich Zakładach „ERA”, która jest piątą pozycją z serii historycznej PTI.

Na początku o procesie redagowania książki opowiedział dyrektor Jerzy Sławiński. Zaznaczył, że publikacja powstała dzięki zbiorowemu wysiłkowi wielu pracowników dawnych Zakładów, z którymi autorzy prowadzili konsultacje merytoryczne. Prezes PTI Włodzimierz Marciński ­- który jest współautorem publikacji ­- podkreślił, że praca w ERZE była doskonałą szkołą rzemiosła informatycznego, platformą, dającą możliwość dalszego rozwoju zawodowego.

Na spotkaniu gościliśmy także Prodziekana Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, prof. dr hab. inż.Cezarego Zielińskiego. Przypomniał on, że dzięki komputerom produkowanym w ERZE udało się wykształcić całe pokolenie polskich programistów.

Po części oficjalnej uczestnicy wspominali ciekawe anegdoty z okresu pracy w Zakładach. Jerzy Sławiński zapowiedział, że chciałby te opowieści zebrać i wydać w formie książkowej. Dyskusje przeniosły się następnie do kuluarów – zebrani mieli okazję kontynuować rozmowy przy kawie. Możliwość spotkania kolegów z pracy i wspominania dawnych dokonań wzbudziło wiele pozytywnych emocji. Część osób z nostalgią wspominała także studia w gmachu Wydziału Elektroniki.

Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali egzemplarz książki o historii Zakładów „ERA”. Zapraszamy do lektury wersji elektronicznej, która dostępna jest na naszej stronie.

Poniżej zamieszczamy krótką fotorelację z wydarzenia. Więcej fotografii udostępnimy uczestnikom wkrótce.

Najważniejsze informacje

Informacje z oddziałów