AktualnościUmiejętności Cyfrowe po pandemii edukacja – praca – relacje

Umiejętności Cyfrowe po pandemii edukacja – praca – relacje

-

Szerokie Porozumienie na Rzecz Umiejętności Cyfrowych w Polsce zaprasza 21 czerwca 2021 g. 14.00 – 16.30 na kolejną konferencję z cyklu „Umiejętności cyfrowe. pl”

REJESTRACJA

O słowo wstępne poprosiliśmy Panią Justynę Orłowską, kierującą Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i nadzorującą tematykę kompetencji cyfrowych na poziomie rządowym.

Wystąpienie wprowadzające wygłosi  Michał Jaworski, Wiceprzewodniczący Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, który podzieli się swoimi obserwacjami oraz refleksjami wywołanymi zastosowaniem narzędzi cyfrowych w łagodzenie dolegliwości jakie niosła pandemia.

Wcześniejsze konferencje z cyklu „Umiejętności cyfrowe. pl”  angażowały uczestników w sesjach tematycznych w modelu knowledge cafe. Tym razem zdalnie, z udziałem uczestników konferencji, zorganizujemy interaktywne dyskusje nad zagadnieniami: edukacja, praca oraz relacje,

•          Odsłona #edukacja – moderowana będzie przez dr Annę Beatę Kwiatkowską – Wydział Matematyki i Informatyki UMK w Toruniu, członkinię Rady Cyfryzacji KPRM. Uczestnicy dyskusji podzielą się własnymi doświadczeniami wynikającymi z wprowadzenia powszechnej nauki zdalnej zarówno w szkołach jak i na uczelniach wyższych. Czy ta wymuszona, przyspieszona lekcja praktycznego wykorzystywania komputerów i platform edukacyjnych udała się? Co z tego stanowi istotną wartość dodaną i pozostanie, co warto usprawnić a co odrzucić? Liczymy na ciekawe rekomendacje tej odsłony tematycznej.

•          Odsłona #praca – moderowana będzie przez Ewę Krupę  – dyrektorkę Kultury i Rozwoju Orange Polska. Uczestnicy tej sesji opowiedzą, jak zmieniała się organizacja pracy, jej instrumenty, systemy informatyczne oraz podejście pracowników do pracy zdalnej i podnoszenia ich kompetencji cyfrowych. Modele pełnej pracy zdalnej, hybrydowe czy inne – które doświadczenia zmienią na stałe nasze otoczenie zawodowe? Z jakim skutkiem dla pracownika i pracodawcy? Spodziewamy się ciekawych konkluzji.

•          Odsłona #relacje – moderowana będzie przez Agnieszką Aleksiejczuk dyrektorkę Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. Uczestnicy tego panelu dyskusyjnego wskażą przykłady przeniesienia relacji zawodowych, społecznych, urzędowych i wielu innych na platformy cyfrowe, a także przykłady nowych narzędzi, których potrzebę stworzenia bezpośrednio wymusiła pandemia. Jednym z nich jest wykorzystanie technologii cyfrowej w relacjach państwa z obywatelami. Do jakiego stopnia okoliczności pandemii wpłynęły na kompetencje i świadomość cyfrową? Jak trwałe są i jak są postrzegane relacje zbudowane w ostatnich miesiącach? Jak rozwijać się będą w przyszłości?

Zakończeniem konferencji będzie przedstawienie wyników dyskusji w postaci recept/rekomendacji, co do słuszności których przekonamy się za rok, miejmy nadzieję, już w naturalnych warunkach bezpośredniego spotkania.

Konferencję podsumuje Włodzimierz Marciński, przewodniczący Rady Programowej Szerokiego Porozumienia na rzecz Umiejętności Cyfrowych, członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Zapraszamy

Spotkanie pracowników ERY

W gościnnych murach Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej odbyło się dzisiaj (6 marca) spotkanie byłych pracowników Zakładów „ERA”, w których wytwarzano m.in....

„Polska informatyka: zarys historii” w Plus Minus „Rzeczpospolitej”

Miło nam poinformować, że publikacja autorstwa wiceprezesa PTI Marka Hołyńskiego pt. „Polska informatyka: zarys historii” otrzymała bardzo pozytywną recenzję w dodatku Plus Minus „Rzeczpospolitej”....