Strona głównaAktualnościPrzedstawiamy kolejny numer „Domeny”: informatyka kwantowa, sztuczne istoty cyfrowe, hegemonia wielkiego biznesu...

Przedstawiamy kolejny numer „Domeny”: informatyka kwantowa, sztuczne istoty cyfrowe, hegemonia wielkiego biznesu w świecie online…

-

KATEGORIE:

Powracamy z kolejną porcją ciekawych, rzetelnych i niezależnych tekstów o informatyce i jej społecznym wpływie w trzecim numerze naszego czasopisma „Domena”. Oferujemy czytelnikom unikalne materiały, zapewniające bezpłatny dostęp do wiedzy eksperckiej z pierwszej ręki. „Bez pośredników” to tytuł wywiadu z prof. Mirosławem Filiciakiem, który przypomina, że internet jest areną oddziaływań wielkich korporacji, będących nie tylko brokerami informacji, lecz także władzy.

Na co dzień nie zdajemy sobie zwykle sprawy z działań algorytmów, dobierających nam treści i monetyzujących naszą aktywność. Czy „papka informacyjna”, którą karmią nas codziennie media elektroniczne doprowadzi do zaniku inteligencji jako warstwy społecznej i hegemonii maszyn? A może sztuczna inteligencja podlega tym samym prawom co inteligenci? – zastanawia się (z przymrużeniem oka) Michał Ogórek w swoim felietonie.

Jednym z haseł, które przyciąga obecnie największą uwagę internautów jest informatyka kwantowa. Informacje o uruchomieniu komputerów kwantowych elektryzują odbiorców i wydają się kamieniami milowymi kolejnej fazy cyfryzacji. Na jakiej jednak zasadzie działają te maszyny i czy możliwe będzie ich powszechne wykorzystanie? Tajemnice komputerów kwantowych odkrywa – jak zwykle z wielką swadą – Tomasz Kulisiewicz w obszernym tekście otwierającym nowe wydanie „Domeny”. W tym numerze kontynuujemy także cykl artykułów bardziej specjalistycznych o obliczeniach kwantowych – prof. Perkowski przygotował już 6. odcinek przewodnika, który przedstawia metodykę prowadzenia obliczeń kwantowych w środowisku hybrydowym.

Ciągła tendencja do przekraczania kolejnych barier poznania dobrze widoczna jest w marzeniach o stworzeniu „sztucznego człowieka”, które towarzyszyły naszej cywilizacji od dawna. Ada Florentyna Pawlak w swoim artykule „Atrapy istnienia” przedstawia historię myślenia o sztucznych istotach, a przede wszystkim analizuje współczesną emanację tego zjawiska – hiper-realistyczne obrazy skutecznie imitujące prawdziwych ludzi na platformach społecznościowych. Te cyfrowe awatary pełniąc obecnie funkcje bardzo popularnych influencerów. W dziale „Informatyka i antroposfera” polecamy także kolejny tekst Damiana Gałuszki na temat gier komputerowych – tym razem autor koncertuje się na aspekcie kulturowym i społecznymgamingu.

O tym, jak atrakcyjną formą rozrywki i edukacji są gry komputerowe świadczy popularność dwóch naszych konkursów – „Geniallne Miejsca” i „GEEK”. W obu zadaniem uczestników było stworzenie gier edukacyjnych. Konkursy podsumowuje na łamach „Domeny” Alicja Podstolec, nauczycielka języka polskiego w Salezjańskim Zespole Szkół Publicznych im. św. Dominika Savio w Zabrzu. W dziale „Informatyka szkolna” polecamy także poradnik autorstwa Karoliny Antkowiak o tym, jak wykorzystać drukarki 3D w szkołach.

W najnowszym numerze sporo miejsca poświęcamy również informacjom z zakresu styku prawa i nowych technologii – m.in. dotyczącym zjawiska podszywania się (spoofing) oraz planowanym regulacjom w zakresie cyberbezpieczństwa.  Prezes Wiesław Paluszyński wskazuje w swoim felietonie, że w trakcie przygotowania projektu ustawy o budowie narodowych centrów przetwarzania danych zabrakło bardzo istotnego elementu – ustalenia studium wykonalności tego projektu. Starsi czytelnicy – którzy pamiętają okres transformacji i początki cyfryzacji – z pewnością zainteresują się wspomnieniami Jarosława Demineta, który na początku lat 90. współtworzył system do głosowań sejmowych (używany przez kolejnych 20 lat).

Zapraszamy do lektury i odkrywania wszystkich artykułów z najnowszego numeru! Całe czasopismo (bez podziału na artykuły) dostępne jest do pobrania pod tym linkiem.

Najważniejsze informacje

Informacje z oddziałów