Aktualności O certyfikacji w zakresie cyberbezpieczeństwa z różnych perspektyw

O certyfikacji w zakresie cyberbezpieczeństwa z różnych perspektyw

-

Lutowy Klub Informatyka dotyczył certyfikacji w obszarze cyberbezpieczeństwa. Planowane dwa wystąpienia – Pawła Kostkiewicza (NASK) oraz Marcina Cabaka (PTI) – zostały uzupełnione przez kolejne dwie wypowiedzi: prezesa PTI Włodzimierza Marcińskiego oraz Janusza Jabłońskiego, reprezentującego Oddział Wielkopolski PTI oraz Wydział Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Pierwsi dwaj prelegenci opowiedzieli o statusie i metodach certyfikowania produktów, osób i systemów w zakresie cyberbezpieczeństwa. Z analiz wynika, że większość organizacji certyfikujących to podmioty międzynarodowe. Ze względu na specyfikę unijnej i polskiej legislacji istnieje potrzeba wytworzenia rodzimych certyfikatów – zwłaszcza jeśli chodzi o weryfikację kompetencji specjalistów. Polskie Towarzystwo Informatyczne podjęło prace w celu stworzenia tego rodzaju systemu.

– PTI ma co najmniej dwie cechy predestynujące je do roli instytucji certyfikującej; Jedna to niezależność w świecie biznesu, druga to doświadczenie w szkoleniach i egzaminowaniu z różnego typu umiejętności (w tym ECDL) – podkreślił Prezes PTI Włodzimierz Marciński.

W ciągu kilkunastu dni będzie można obejrzeć na kanale PTI na YouTube’ie wszystkie prezentacje i dyskusję, która się po nich wywiązała – a była bardzo ożywiona i poruszano w niej wiele ciekawych kwestii.

Prezes Włodzimierz Marciński; Fot. Adrian Kapczyński, PTI
Marcin Cabak; fot. Adrian Kapczyński, PTI
Zmień rozmiar czcionki
Wysoki kontrast